U Hrvatskoj je procijenjeno preko 130 tisuća bespravno sagrađenih objekata, a trenutno kazne za bespravno sagrađene objekte idu i do nekoliko stotina tisuća kuna plus različite vrste troškova. Kazna za zgradu s apartmanima u zaštićenom obalnom pojasu može biti i do 27 tisuća eura.
Ukupan iznos koji je potrebno platiti za legalizaciju najlakše je podijeliti na tri dijela:
- Prije dobivanja rješenja o izvedenom stanju - troškovi projektanta i geodeta
- Prilikom podnošenja dokumentacije i ishođenja rješenja o izvedenom stanju- naknada za zadržavanje u prostoru, pristojbe i porezi
- Nakon dobivanja rješenja o izvedenom stanju- komunalni i vodni doprinos
Naknade za legalizaciju
- za objekte do 80 kvadrata naknada je 0,54 eura po kubnom metru
- za objekte više od 1500 kvadrata naknada je 10 eura po kubnom metru
- najniže cijene su za objekte koji služe za poljoprivredu
- moguće je plaćanje na rate
- cijena se razlikuje za gradnju u građevinskom području i van tog građevinskog područja
- nema razlike između stana i poslovnog prostora
Kako legalizirati objekt?
1. Pronađite geodeta koji će izraditi geodetski snimak
Geodetski snimak kuće određuju geodeti, a cijene se kreću od 540 do 670 eura. Dobit ćete tehničko izvješće, geodetsku situaciju u mjerilu 1:1000 te preklop situacije i ortofota u mjerilu 1:200.
Besplatno predajte upit za geodetski snimak2. Dobijte snimak izvedenog stanja
Zo ovu fazu legalizacije objekta trebat će vam arhitekt koji će napraviti crtež trenutnog stanja. Cijene se kreću otprilike po 6 eura po kvadratu no često arhitekt spusti cijenu za poslove koji nisu zahtijevni.
3. Platite komunalni i vodni doprinos
Najveći trošak bit će komunalni i vodni doprinos koji ovisi o području i veličini kuće. Za kuću u Zagrebu ili obalnom području, vodni doprinos biti će u prosjeku oko 900 eura.
Komunalni doprinos za kuću na atraktivnoj lokaciji preko 130 kvadrata može biti i do 10.000 eura dok na manje atraktivnoj lokaciji cijena može biti oko 1.500 eura.
Vlada Republike Hrvatske pozivala je lokalne vlasti da spuste cijene komunalnih doprinosa no bez velikog uspjeha. Neke općine i gradovi imaju mogućnost otplaćivanja na rate.
Plaćanje komunalnog doprinosa više nije uvjet za legalizaciju.
To znači da vlasnici mogu dobiti rješenje o legalizaciji i s tim rješenjem otići u gradsku upravu koja će odrediti komunalni doprinos i način plaćanja.
Morat ćete i platiti simboličnu boravišnu pristojbu od 10 eura.
Cijena legalizacije objekta
Dakle, kad uzmemo u obzir sve navedeno, koliko košta legalizacija objekta?
Cijena postupka legalizacije za manje zahtjevne objekte je oko 3.000 eura, a za veće objekte na atraktivnoj lokaciji kreće se oko 7.000 eura.
Čak i s ovako velikim cijenama legalizacija objekta je još uvijek bitno manja od kazne za gradnju na crno ili mogućeg rušenja objekta.
Zatraži besplatne ponude za legalizaciju objekta