Savjeti
Krovopokrivači
Kako spriječiti rast mahovine na krovu i daljnja oštećenja?

Kako spriječiti rast mahovine na krovu i daljnja oštećenja?

Mahovina na krovu zaista može uzrokovati mnoštvo problema. Od zadržavanja vlage i ubrzanog trošenja krovnog materijala do povećanog rizika od curenja vode – sve to stvara stres i dodatne troškove. Tražite li brze, praktične informacije i savjete o rješavanju takve situacije, nastavite čitati i saznat ćete pouzdane korake za očuvanje i održavanje krova.

Nakupljanje mahovine na krovu od crijepa

Najčešći uzroci mahovine na krovu i povezani problemi

  • Nedostatak sunčeve svjetlosti: Krovišta okružena visokim stablima ili višim građevinama slabije se suše, što pogoduje razvoju mahovine i lišaja.
  • Višak vlage: Mjesta gdje se često zadržava kišnica ili taloži snijeg, poput udubina na krovu, idealno su okruženje za bujanje mahovine i ubrzano propadanje crijepa.
  • Stari ili porozni krovni materijali: Glina i stariji crjepovi upijaju više vlage, što ubrzava rast mahovine.
  • Neredovito održavanje krova: Jednom kada se mahovina pojavi, ako se ne ukloni redovito, proizvest će dublje naslage koje dodatno zadržavaju vlagu.
  • Oštećenja ili pukotine: Sitne pukotine na krovu olakšavaju hvatanje spora, što ubrzava novo stvaranje mahovine.

Takvi uzroci često se preklapaju, a rezultat je nepovoljan spoj koji dugoročno narušava izgled vašeg doma te povećava rizik od prokišnjavanja.

Što se događa ako zanemarite mahovinu i lišajeve na krovu?

  • Slabljenje krova: Mahovina koja se širi dovodi do trajnih oštećenja krova i veće vjerojatnosti propuštanja kišnice.
  • Skuplji popravci: Pretjerano oštećeni crijepovi ili limeni dijelovi krova moraju se mijenjati češće, što povisuje troškove sanacije.
  • Estetski problem: Napadnuta područja brzo dobiju neugledan izgled i smanjuju vrijednost nekretnine.
  • Rizik od opasnih gljivica: Vlažna područja mogu postati podloga za rast plijesni i drugih gljivica koje štete zdravlju.

Pravodobno djelovanje može vas spasiti zamornih popravaka i većih troškova u budućnosti.

rast mahovine na krovnim crjepovima

Učinkovita rješenja i koraci za uklanjanje mahovine te održavanje krova

1. Koristite blage metode za početno uklanjanje mahovine

Započnite mekanom četkom s dugom drškom te prođite krovnu površinu laganim pritiskom. Na taj način uklonit ćete veće nakupine mahovine bez agresivnog trljanja. Potrebni alati uključuju:

  • Mekanu četku
  • Sigurne ljestve
  • Zaštitnu opremu (rukavice, naočale)
Uklanjanje mahovine tako sprečava daljnje zadržavanje vlage i olakšava sljedeće korake.

2. Napravite mješavinu za dubinsko čišćenje

Neki vlasnici krovišta koriste blagu mješavinu vode i octa ili vode i sode bikarbone za naknadno čišćenje. Dobro natopite kritična mjesta i pričekajte određeno vrijeme da se mahovina odlijepi. Prednost ove metode je manja opasnost od oštećenja krova i minimalna upotreba kemikalija. Ipak, izbjegavajte ekstremno jaka sredstva koja mogu oštetiti crijep i smanjiti njegov vijek trajanja.

3. Ugradite zaštitne bakrene ili cink trake

Bakar i cink razvijaju oksidacijski sloj koji sprječava daljnje nakupljanje mahovine. Postavljaju se na vrh krova ili između redova crijepova. Kiša će otjecati preko traka i nositi sitne čestice metala koje čine krov ‘neprivlačnim’ za mahovinu. Ovo profesionalno rješenje često je dugoročno isplativije od učestalog čišćenja.

4. Pregledajte kritična mjesta i izolirajte pukotine

Nakon što ste uklonili mahovinu, temeljito provjerite krovište. Pukotine ili istrošeni crijepovi predstavljaju opasnost od dodatnog propadanja. Zamjena oštećenog materijala štiti krov od prodiranja vode i ponovnog stvaranja mahovine.

Zatraži besplatne ponude krovopokrivača

5. Profesionalnog krovopokrivača je potrebno zvati kada:

  • Potrebni su sveobuhvatni popravci i sanacija oštećenja krova
  • Krov je strm ili teško dostupan, pa postoji opasnost od pada
  • Niste sigurni jesu li vidljiva oštećenja površinska ili dublja

Stručnjaci garantiraju ispravno uklanjanje mahovine i štite vaš dom od nepredvidivih troškova nastalih lošom izvedbom. 

Kada primijetite veća oštećenja ili uporno vraćanje mahovine, predlaže se kontaktiranje ovlaštenih krovopokrivača. Detaljnom inspekcijom otkrit će se svi uzroci i provesti najboljа rješenja u skladu s vašim budžetom.

Krovni crjepovi prekriveni mahovinom

6. Dugoročno održavanje krova

Preporučuje se obaviti redovite vizualne preglede, uklanjati lišće i ostale nečistoće s krova te po potrebi obnavljati zaštitne bakrene ili cink trake. Time ćete spriječiti ponovno zadržavanje vlage i produljiti vijek trajanja krova.

Zatraži besplatne ponude krovopokrivača

Dugoročno održavanje uključuje i provjeru oluka te sustava odvodnje, što utječe na pravilno otjecanje vode i smanjeni rizik od nakupljanja mahovine.

Sljedeći koraci za trajniji krov

Pravovremena reakcija na mahovinu i lišaj stvara kratkoročnu uštedu, a smanjuje i mogućnost ozbiljnijih oštećenja krova. Uz malo truda ili stručnu ruku dobivate trajnije i izdržljivije krovište. Odlična je ideja kombinirati "napravi sam" pristup s povremenim angažmanom profesionalaca koji će osigurati da vam krov ostane siguran, dugotrajan i estetski privlačan.