Savjeti
Keramičarski radovi
Zašto se voda zadržava na balkonu i kako to riješiti?

Zašto se voda zadržava na balkonu i kako to riješiti?

Vlažne mrlje na pločicama i curenje vode oko okvira vrata obično su prvi znak da odvodnja balkona ne funkcionira kako treba. Ne samo da izgled balkona trpi – tu je i stalna briga o oštećenjima koja mogu nastati ako se problem ne riješi na vrijeme. U nastavku ćete saznati kako prepoznati uzroke, posljedice i učinkovita rješenja za lošu odvodnju balkona.

Terasa s stajaćom vodom zbog neadekvatnog odvodnje nakon kiše, okružena zgradama i biljkama.

Uzroci loše odvodnje balkona i nakupljanja vode

  • Nedovoljan pad betonske podloge: Kada betonska podloga nema ispravan nagib, kišnica se zadržava i uzrokuje mrlje ili curenje. To dodatno pojačava pritisak na hidroizolaciju, a posljedično i na pločice.
  • Začepljen odvodni otvor: Ostaci lišća, prašina i prljavština mogu začepiti glavni odvod. Voda zatim nema kamo otići te se nakuplja na kritičnim mjestima.
  • Nekvalitetna ili oštećena hidroizolacija: Kada je hidroizolacija dotrajala ili loše izvedena, vlaga prodire do betona i stvara uvjete za stvaranje pukotina te širenje vlage u zidove.
  • Nedostaci u brtvi oko vrata: Loše postavljena brtva ili oštećenje na vratima mogu propustiti vodu. Umjesto da se voda usmjeri prema odvodu, ona curi unutar pragova i stvara unutarnja oštećenja.

Prilikom analize ovih uzroka, važno je uzeti u obzir i stanje pločica te samih fuga. Ako uočite pukotine ili mrlje, to ukazuje na moguće probleme s vodonepropusnošću i nakupljanje vode na balkonu.

Posljedice zanemarene odvodnje balkona

  • Oštećene pločice i fugiranje: Voda koja se ne odvodi stvara mrlje, razara fugiranje i uzrokuje pucanje pločica.
  • Propadanje hidroizolacije: Zadržavanje vlage ubrzava propadanje izolacijskog sloja te povećava rizik od curenja u unutarnje prostorije.
  • Strukturne pukotine: Prekomjerna vlaga može oštetiti betonsku podlogu, uzrokujući pukotine i opasnost od daljnjeg širenja.
  • Troškovi sanacije: Ako se problemi ne riješe na vrijeme, kasnije popravke ili popravak hidroizolacije mogu zahtijevati veće intervencije i troškove.
Vidljive mrlje od vode na tamnim pločicama balkona, mogući problem s odvodnjom ili curenje.

Rješenja za odvodnju balkona i dugotrajnu zaštitu

1. Brzo uklanjanje nakupljene vode

Kao trenutačna mjera za nakupljanje vode na balkonu, dovoljno je pomesti površinu ili upotrijebiti krpu kako se višak tekućine ne bi dugo zadržavao. Svaka dodatna vlaga ubrzava propadanje betonske podloge, pa je ključno redovito uklanjati vodu.

2. Čišćenje i redovno održavanje odvoda

Za uklanjanje lišća i prljavštine, potrebno je povremeno očistiti odvodni otvor i okolno područje. Uobičajeni predmeti koji se koriste su:

  1. Gumene rukavice i kantu za otpatke
  2. Mala četka za skidanje naslaga
  3. Crijevo s mlaznicom za ispiranje odvoda

Razina prljavštine i pristupačnost odvoda mogu otežati čišćenje, stoga je preporučljivo barem jednom mjesečno provjeriti njegovu prohodnost.

Zatraži besplatne ponude keramičara

3. Popravak fuga i brtvi

Pri oštećenim ili istrošenim fugama treba razmisliti o obnovi fugiranja uporabom visokokvalitetnih masa otpornih na vodu. Brtva na vratima također mora biti neoštećena – u protivnom, voda lakše prodire u unutarnje prostore. Redovita provjera fuga i brtvila ključna je za zaštitu balkona od daljnjeg prodiranja vlage.

4. Obnova hidroizolacije i zaštita balkonskih pločica

Kada je hidroizolacija već dotrajala, korisno je razmotriti cjelovitu obnovu. Proces obično uključuje:

  • Skidanje starih pločica i pročišćavanje betonske podloge
  • Nanošenje novog hidroizolacijskog sloja prema uputama proizvođača
  • Postavljanje kvalitetnih pločica s nagnutom podlogom za poboljšanu odvodnju

Ovakav zahvat značajno smanjuje buduća curenja i produžuje životni vijek balkonske površine. Prednost profesionalnog pristupa jest uporaba suvremenih materijala i garancija na izvedene radove.

5. Ispravljanje betonske podloge i ugradnja nagiba

Kod upornih problema s velikim nakupljanjem vode na balkonu nužno je ispraviti nagib.

  1. Procijenite koliko stupnjeva nagib treba povećati da bi se osiguralo otjecanje vode
  2. Pripremite betonsku podlogu brušenjem ili ravnanjem oštećenih dijelova
  3. Po potrebi postavite samoravnajući sloj ili glazuru s traženim nagibom

Nepravilno izvedeni nagib otežava bezbrižno korištenje balkona. Kvalitetna izvedba usmjerit će svu kišnicu prema odvodu i spriječiti daljnje probleme.

Zatraži besplatne ponude keramičara

Kada pozvati stručnjaka?

  • Ako primijetite da voda ulazi u stambeni prostor kroz pragove ili zidove
  • Kada se pojave duboke pukotine na betonskoj podlozi
  • Pri velikom ili uznapredovanom oštećenju pločica i fuga
  • Kada treba postaviti kompleksniji sustav hidroizolacije i odvodnje

Profesionalci imaju iskustvo u rješavanju različitih situacija te raspolažu alatom za precizno mjerenje i izvođenje radova. Tako izbjegavate neuspjele pokušaje prepravki i dugoročno štedite novac.

Mokre sive pločice na balkonu okružene zidovima pokazuju potencijalne probleme s odvodnjom nakon kiše.

Otkrijte sljedeći praktični korak

Preventivnim održavanjem, redovitom provjerom fugiranja i postupnom sanacijom hidroizolacije možete izbjeći buduće komplikacije i zadržati balkon sigurnim i funkcionalnim. Kada su radovi zahtjevniji, jednostavnije je angažirati stručnjake koji će ocijeniti stanje balkona i pouzdano riješiti problem.

Želite li detaljnije savjete ili konkretnu ponudu za postavljanje i obnovu pločica, možete potražiti provjerene izvođače u svojoj regiji te dobiti i do šest ponuda za usporedbu. Time lako pronalazite idealno rješenje za vaš balkon.